• 509 341 605 lub 572 338 834
 • biuro@intechsystem.pl
Moje Zapytanie Ofertowe
toggle menu
toggle menu

Ściana lakiernicza – Jak wybrać właściwą?

Wybór urządzenia jakim jest  ściana lakiernicza  może wydawać się trudny, ze względu na szeroki zakres ofert na rynku.

W tym krótkim artykule postaram się przybliżyć kilka aspektów:

 1. Czym jest ściana lakiernicza?
 2. W jaki sposób dobrać ścianę lakierniczą do indywidualnych potrzeb?
 3. Po czym poznać dobrą ścianę lakierniczą?
 4. Czym jest instalacja nawiewowa do ściany lakierniczej?

Czym jest ściana lakiernicza?

Odciągi lakiernicze można podzielić na trzy grupy:

 • ściany lakiernicze – odciągi wyciągające powietrze  poziomo,
 • odciągi podłogowe – znajdujące się w podłodze kabiny lakierniczej, odciągające powietrze w dół,
 • układy mieszane – składające się zarówno z odciągu ściennego (ściany lakierniczej), jak i z odciągu podłogowego.

Same ściany lakiernicze należy podzielić również na dwie grupy ze względu na medium filtracyjne, a więc na ściany suche i mokre.

W tym artykule skupię się na opisie ścian lakierniczych suchych, ponieważ są one dużo tańsze w zakupie
i w eksploatacji od ścian mokrych, które to opiszemy w osobnym artykule.

W jaki sposób dobrać ścianę lakierniczą do indywidualnych potrzeb?

Ściany lakiernicze są wykorzystywane w wielu branżach, lecz najczęściej można je spotkać w szeroko rozumianym przemyśle meblowym.

Ściany lakiernicze należy zawsze dobrać do profilu produkcyjnego, ponieważ kształt i wydajność ściany lakierniczej zależy od przeznaczenia urządzenia. Dla przykładu klient lakierujący fronty meblowe powinien być zainteresowany głównie ścianą INTECH 05 (długość powierzchni filtracyjnej 2000), natomiast producent stoisk targowych będzie potrzebował ściany INTECH 05A  (długość powierzchni filtracyjnej 2500).  Mimo, że oba profile produkcyjne
( płaskie elementy szerokości przeważnie  poniżej 1 metra) wydają się podobne, wcale takie nie są. Fronty meblowe
w większości mają maksymalną długość 2080, tymczasem stoiska wystawowe często są wykonywane z dużo dłuższych elementów. Gdyby natomiast klient lakierował np. drzwi lub krzesła, naturalnym wyborem będzie ściana wyższa np.  INTECH 07.

Nasuwa się więc pytanie,  dlaczego od razu nie zdecydować się na zakup największej ściany lakierniczej?

Wydaje się, że duża ściana lakiernicza np. INTECH 08 odbierałaby cały zakurz zarówno z frontów, jak i krzeseł.
W praktyce okazuje się, że nie zawsze wybór większej powierzchni filtracyjnej jest korzystny. Większa powierzchnia filtracyjna wymaga większej wydajności urządzenia, co niesie za sobą wyższy koszt ogrzewania  i wyższe zużycie prądu.

Aby upewnić się o trafności wyboru lub uzyskać więcej informacji, wystarczy zadzwonić pod numer 509 341 605

Ściana Lakiernicza – Po czym poznać, że jest dobra?

Skuteczna ściana lakiernicza musi spełniać swoją podstawową funkcję, czyli odbierać powietrze w polu pracy lakiernika.

Jeżeli ściana ma słabą wydajność, to niedostatecznie zostanie odebrany zakurz z pistoletu lakierniczego oraz będzie rosło stężenie rozpuszczalników w lakierni. Oba te zjawiska nie tylko psują jakość powłok, narażają lakiernika na kontakt z substancjami szkodliwymi, ale przede wszystkim stwarzają zagrożenie wybuchem w lakierni.
Pył i rozpuszczalniki organiczne  z lakierowania pozostają w strefie aplikacji i osadzają się w pomieszczeniu lakierni. Pył wtórnie trafia na kolejne lakierowane detale, tworząc poważne wady lakiernicze w powłokach dekoracyjnych.  Powstaje wtedy konieczność ponownego szlifowania, a następnie dodatkowego lakierowania i suszenia elementów. Strata materiału, energii czy robocizny, to tylko  koszty  bezpośrednie.  Najbardziej odczuwalnym dla właściciela zakładu jest  koszt  utraconego  czasu  i  niezadowolonego klienta,  któremu wydłuża się czas realizacji, co przeważnie skutkuje też obniżeniem zysku.  Można opisać to wzorem:

STRATA = KDP +  KUP   + KSM + KS

gdzie  :

 • KDP –  koszty dodatkowe produkcji (materiałów + robocizny +energii elektrycznej i ogrzewania)
 • KUP – koszty utraconych pożytków, części zysku
 • KSM – strat marketingowych (brak polecenia usług następnym potencjalnym klientom)
 • KS – koszty stałe zakładu,  który w tym czasie nie wykonuje kolejnych zleceń

Nałożenie tylu kosztów tworzy więc skumulowany efekt  „DOMINA” i powtarzające się straty dla właściciela lakierni, a wydajność i konkurencyjność zakładu stale maleje.

Rozwiązaniem  jest  zakup lub modernizacja  ściany lakierniczej.  W praktyce  często  można trafić na  dostawcę  lub handlowca,  którego głównym celem jest sama sprzedaż,  a  nie rozwiązanie  problemu  zapylenia w procesie lakierowania.  Nie wynika to zawsze ze złej woli. Potrzebna jest tu wiedza technologiczna i spore doświadczenie.

Zły wybór ściany lakierniczej nie tylko nie rozwiąże problemu jakości, ale również nie stworzy bezpiecznych warunków pracy dla lakiernika. Dodatkowo należy pamiętać, że inspektorzy straży pożarnej również kontrolują lakiernie pod kątem zgodności z przepisami p.poż.  Jeżeli właściciel nie dopełni formalności związanych
z bezpieczeństwem, naraża się na znaczne koszty,  jak również na konieczność przystosowania na swój koszt zakładu do norm w wyznaczonym nakazowo terminie.

INTECH JMS jako doświadczony producent kabin lakierniczych i wentylacji przemysłowej dba o właściwy dobór urządzeń do lakierni. Do każdej realizacji wyposażenia lakierni dostarczamy analizę  bezpieczeństwa ocenę ryzyka  zagrożenia wybuchem .

Niestety wielu dostawców nie pomaga klientom i nie dostarcza wszystkich potrzebnych dokumentów, przez co klient zostaje pozostawiony sam sobie w przypadku  kontroli PIP lub inspektora p.poż.

Czym jest instalacja nawiewowa do ściany lakierniczej?

Instalacje nawiewowe służą do dostarczenia powietrza do pomieszczenia lakierni. Ich podstawowymi funkcjami są:

 • filtracja powietrza,
 • doprowadzenie powietrza o określonej temperaturze,
 • wywołanie laminarnego przepływu powietrza – niwelacja występowania zawirowań w pomieszczeniu,
 • dodatni bilans powietrzny – wywołuje on zjawisko zwane nadciśnieniem (efekt kurtyny powietrznej).

O instalacjach nawiewnych napiszę w osobnym artykule, natomiast w kontekście ścian lakierniczych należy uwzględnić jego opłacalność.

Instalacja nawiewowa poprawia komfort pracy i dzięki zjawisku nadciśnienia niweluje zagrożenie występowania wtrąceń na powłokach lakierniczych. Możliwe jest radzenie sobie bez tej instalacji, jednak jest to opcja dla klientów, którzy używają ściany lakierniczej zaledwie kilka godzin dziennie, ponieważ albo zaczynają biznes i nie są w stanie oszacować skali własnej działalności (nawiew zawsze można dołożyć), albo lakierują niewielkie ilości na własne potrzeby.

Jeżeli artykuł był interesujący i zachęcił do dyskusji, lub zwyczajnie pojawiły się kolejne pytania, zapraszam do kontaktu telefonicznego lub mailowego, z przyjemnością udzielę więcej informacji.

Pozdrawiam

Jakub Szewczyk

tel: 509 341 605

email: technolog@intechsystem.pl

LEAVE COMMENT