• 509 341 605 lub 572 338 834
  • biuro@intechsystem.pl
Moje Zapytanie Ofertowe
toggle menu
toggle menu

Lakierowanie długich elementów – Ściana lakiernicza INTECH 11

Lakierowanie długich elementów nie musi być niewygodne. Sporą popularnością wśród producentów schodów cieszą się ściany lakiernicze INTECH 11. W tym artykule przedstawię opis urządzenie i wskażę sytuacje w których wybór INTECH 11 jest najwłaściwszym rozwiązaniem.

Zadaniem każdej ściany lakierniczej jest zapewnienie odbioru oparów lakieru i pyłu powstałych w procesie nanoszenia powłok lakierniczych. Właściwe działanie odciągu zapewnia przez to właściwą jakość lakierowanych produktów oraz bezpieczną pracę w lakierni. Ściany lakiernicze składają się z trzech podstawowych elementów: plenum ściany lakierniczej (skrzynia filtracyjna), wentylatora oraz układu instalacji wyrzutowej która dodatkowo łączy ze sobą pozostałe elementy. Model INTECH 11 cechuje się sporą długością plenum filtracyjnego – z łapaczami (blachy kierujące powietrze) standardowa długość tego urządzenia to 4600 mm. Ze względu na gabaryty plenum rozwiązanie to jest w szczególności polecane producentom schodów, producentom konstrukcji stalowych, zakładom produkującym meble targowe i innym branżą w których lakierowanie długich elementów jest codziennością. W tym miejscu warto zaznaczyć że nie polecamy tego rozwiązania zakładom produkującym wyłącznie mniejsze elementy. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem dla producentów krzeseł, drzwi czy frontów meblowych będą ściany lakiernicze z oznaczone jako INTECH 05 lub INTECH 08. W temacie dostosowania wielkości ściany lakierniczej do naszego profilu produkcyjnego polecam wcześniejszy artykuł „ ściana lakiernicza – jak wybrać właściwą”.

wentylator promieniowyBardzo ważnym elementem tego rozwiązania jest wentylator. Ściana lakiernicza INTECH 11 posiada wentylator promieniowy, który cechuje się wysokim parametrem sprężu. Zastosowanie tego typu wentylatora pozwala na bardzo intensywną pracę urządzenia również w trybie pracy kilkuzmianowym.

Następnym ważnym elementem ściany lakierniczej INTECH 11 jest przepustnica wielopłaszczyznowa. Pozwala ona na regulację mocy urządzenia. Ściana lakiernicza na nowym wkładzie filtracyjnym wymaga przymknięcia przepustnicy mniej więcej na połowę jej otwarcia. Wraz z zapychaniem się filtrów przepustnicę należy mocniej otwierać aby zapewnić właściwą pracę urządzenia.

System filtracyjny dla bezpiecznego lakierowania.

Ściana lakiernicza INTECH 11 posiada standardowy jak w innych odciągach lakierniczych system filtracji składający się z zarówno filtra kartonowego, jak również filtra paint stop. Oba filtry cechują się niezwykle wysoką sprawnością filtracji i niezawodnością. Sama wymiana filtrów w ścianie lakierniczej jest szybka i nieskomplikowana. Filtr paint stop jest montowany na siatce, która posiada mocowanie pozwalające na jej powieszenie.. Z kolei filtr kartonowy rozwija się w specjalnej prowadnicy. Obecnie ten system filtracji jest najbardziej rozpowszechniony – również ze względu na niski koszt zakupu filtrów, a co za tym idzie ekonomiczną pracę urządzenia.

Następnym ważnym elementem układu wyrzutowego ściany lakierniczej jest jej wyrzutnia. Wyrzutnia pionowa zapewnia właściwe odprowadzenie oparów, a jej konstrukcja zapewnia zabezpieczenie przed dostaniem się wody do układu wyrzutowego i to zarówno podczas obfitych opadów deszczu, jak również podczas topnienia śniegu.

Niezwykle istotnym aspektem urządzenia jest jego głośność. W zestawie tej ściany lakierniczej zawarte są również tłumiki akustyczne, które pozwalają na cichą pracę urządzenia zarówno w lakierni, jak również na zewnątrz.

Dokumentacja urządzenia ściany lakierniczej

logo ATEXWszystkie nasze ściany lakiernicze są tworzone w oparciu o obowiązujące normy i do każdej z nich przygotowujemy kompletną dokumentację techniczno rozruchową, jak również deklarację zgodności, oraz analizę zagrożenia wybuchem, w którym obliczeniami udowadniamy ze ściana lakiernicza dostarczana przez nas do klienta stwarza bezpieczne warunki pracy. Aby dowiedzieć się więcej o zagrożeniach wybuchem w lakierni polecam zapoznać się z artykułem „Bezpieczeństwo w kabinach lakierniczych – rodzaje stref zagrożenia wybuchem”.

Instalacja nawiewowa do INTECH 11 – lakierowanie długich elementów może być wydajniejsze.

Jeżeli proces lakierniczy jest intensywny i niezwykle ważna jest jakość lakierowanych powłok, bardzo przydatna może okazać się instalacja nawiewowa. Podstawowym zadaniem nawiewu jest pobór powietrza, filtracja i ogrzanie go, a następnie wtłoczenie do pomieszczenia lakierni w ilości większej jak wyciąga ściana lakiernicza. W instalacjach tego typu stosuje się jeden z trzech wariantów grzewczych: nagrzewnicę wodną, palnik olejowy lub palnik gazowy. Wybór właściwego medium grzewczego zwykle jest podyktowany dostępnością instalacji grzewczych, jak również ilością natężenia prac w lakierni. Dodatkowym elementem instalacji nawiewnej może być rekuperator, zwany również wymiennikiem krzyżowym. Pozwala on na zmniejszenie zapotrzebowania na ciepło o mniej więcej połowę.

Podsumowując zestaw ściany lakierniczej INTECH 11 polecany jest klientom lakierujących długie elementy. Zastosowany wentylator promieniowy pozwala na bardzo intensywną pracę urządzenia. lakierowanie długich elementów z naszą ścianą jest prostsze ale jeżeli potrzebna jest jeszcze większa to możemy wykonać dostosowaną wersję z mocniejszym wentylatorem.

Dziękuję za zapoznanie się z tym artykułem i zapraszam do kontaktu.

Pozdrawiam

Jakub Szewczyk

Tel. 509 341 605

 

 

LEAVE COMMENT