• 509 341 605 lub 572 338 834
  • biuro@intechsystem.pl
Moje Zapytanie Ofertowe
toggle menu
toggle menu

Co potrzeba, aby lakierować fronty meblowe? – Cześć 1: ściana lakiernicza i jej otoczenie.

Po wielu latach rozmów zauważyłem, że większość firm, które przeszły tą drogę opowiadało podobne historie o swoim początkach działalności. Wiele przedsiębiorstw lakierujących fronty MDF rozpoczynało biznes jako start-up w oparciu o formułę: dwie lub trzy osoby, ściana lakiernicza i lakierowanie frontów usługowo – tj. dla innych stolarzy. W tym artykule pragnę się podzielić spostrzeżeniami z osobami zainteresowanymi podjęciem tego typu działalności oraz zaprezentować nasze produkty, które pomogą wytwarzać fronty wysokiej jakości.

 

Ściana lakiernicza

Ściana lakiernicza to podstawowy produkt z naszej oferty, o którym trzeba pomyśleć na początku organizowania biznesu. Element ten jest konieczny do stworzenia bezpiecznych warunków pracy. Większość lakierów używanych do lakierowania MDF zawiera w sobie związki, których opary mogą doprowadzić do wystąpienia atmosfery wybuchowej w lakierni. Aby wyeliminować to zagrożenie, należy odebrać wystarczającą ilość powietrza, tak aby uzyskać warunki spełniające wymogi II strefy zagrożenia wybuchem (więcej informacji można znaleźć tutaj). Bezpieczne warunki pracy w pomieszczeniu lakierni najłatwiej uzyskać poprzez zamontowanie ściany lakierniczej. Dla lakierni frontów meblowych polecamy kilka rozwiązań. Najbardziej popularnym modelem jest ściana lakiernicza INTECH 05. Jej gabaryty idealnie pasują do wymiarów płyt MDF. Wyposażona jest w energooszczędny wentylator i jest dostępna w bardzo korzystnej cenie. Z powodu wentylatora o sprężu 500 PA model ten jest dedykowany do jednozmianowej pracy. Jeżeli z założenia natężenie procesu lakierniczego ma być większe, najlepszym wyborem będzie model ściany lakierniczej INTECH 05P. Ściana ta zawiera duże udogodnienia w postaci plenum odciągowego w podłodze oraz wbudowanego wentylatora promieniowego o wyższym parametrze sprężu, co skutkuje wyższą sprawnością filtracji.


Instalacja nawiewowa

Poza mocniejszym wyciągiem, bardziej intensywny proces lakierniczy będzie wymagał dodatkowej instalacji nawiewowej. Ma ona za zadanie wtłoczyć do pomieszczenia lakierni więcej powietrza niż odbiera wyciąg, tworząc nadciśnienie. Nawiew można następnie rozbudowywać o elementy, takie jak rekuperator zmniejszający zapotrzebowanie instalacji na ciepło (koszty ogrzewania mniejsze o ok. 50% – im więcej zamierzamy pracować w lakierni, tym bardziej opłaca się w niego zainwestować), w systemy sterowania wydajnością (falownik) oraz w system sterowania ciepłem i sygnalizację zabrudzenia filtrów. Dobre przemyślenie instalacji wentylacji lakierni pozwoli nam wyeliminować błędy na powłokach lakierniczych, takie jak wtrącenia i zakurz. Więcej o błędach lakierniczych można dowiedzieć się tutaj.


Filtry

Kolejnym niezbędnym elementem, o którym należy pomyśleć jest oczywiście zestaw filtrów do ściany lakierniczej. Zapas filtrów jest przydatną rzeczą na starcie, ponieważ w początkowej fazie zapewne testowane będą różne rodzaje lakierów, o różnym oddziaływaniu na filtry w ścianie lakierniczej.


O
świetlanie

Trzecim aspektem, który należy rozważyć przy rozpoczynaniu lakierowania MDF są oprawy oświetleniowe. Muszą być dostosowane do określonej strefy zagrożenia wybuchem. Nasza firma przygotowuje dokumentacje ściany lakierniczej, której elementem składowym jest analiza stopnia zagrożenia wybuchem. Ponadto oprawy oświetleniowe muszą dostarczać określoną ilość światła. Standardowo montuje się cztery oprawy o mocy 2 x 58 W. Oferujemy odpowiednik LED w bardzo atrakcyjnej cenie. Można też skorzystać z tańszej opcji oprawy jarzeniowej.


Stojaki lakiernicze

Czwartym elementem potrzebnym do lakierowaniu frontów jest zestaw stojaków lakierniczych. Klienci zazwyczaj zamawiają stojak obrotowy do frontów oraz klika wózków lakierniczych. Nasza oferta obejmuje kilka typów. Podobnie jak przy wyborze ściany lakierniczej, Ilość stojaków zależy od intensywności procesu lakierowania powłok MDF.


Agregat, powietrze i akcesoria

Na koniec pozostają jeszcze dwa tematy. Pierwszym jest agregat lakierniczy oraz instalacja sprężonego powietrza. Drugim są narzędzia do prac szlifierskich i stolarskich. Są to tematy na tyle obszerne, że zostaną rozwinięte w osobnym artykule. Elementy te można również zakupić u nas, w sekcji akcesoriów.


Podsumowując

Istnieje wiele aspektów, które należy przemyśleć przed uruchomieniem lakierni do frontów meblowych. Kluczowe jest uzyskanie pakietu rozwiązań dostosowanych do potrzeb. W kolejnym artykule rozwiniemy temat akcesoriów lakierniczych. Opiszemy też czym należy się kierować podczas kompletacji agregatów lakierniczych oraz przy wyborze kompresorów.
Nasz technolog pomoże dobrać ścianę lakierniczą, jak również pozostałe akcesoria. Aby się z nim skontaktować, wystarczy zadzwonić na 509 341 605 lub wysłać e-mail na adres technolog.intechsystem@gmail.com

Pozdrawiam

Jakub Szewczyk

LEAVE COMMENT