• 509 341 605 lub 572 338 834
  • biuro@intechsystem.pl
Moje Zapytanie Ofertowe
toggle menu
toggle menu

Lakierowanie frontów meblowych – zakurz i wtrącenia

W procesie lakierowania frontów meblowych może wystąpić wiele potencjalnych komplikacji. W tym krótkim artykule skupimy się na dwóch przyczynach, które są bezpośrednio związane z przepływem powietrza w wentylacji.

  1. Zakurz – zjawisko wywołane „cofaniem się” rozpylanego powietrza z pistoletu lakierniczego na detale.
    Problem ten jest wywołany przez niedostateczny wyciąg lakierniczy lub czasami wręcz jego brak.
    Objawem występowania zjawiska są drobne naloty na powłoce lakierniczej. Zakurz znajduje się na wierzchniej warstwie powłoki i w przypadku lakierowania połysków ten problem można często poprawić w procesie polerowania. Bardziej dotkliwy jest ten problem podczas lakierowania frontów w „matach”. W tym przypadku detal może wymagać ponownego przeszlifowania.
  2. Wtrącenia – polegają na osiadaniu na detalach zanieczyszczeń pochodzących z innych pomieszczeń. Głównym powodem występowania problemu jest podciśnienie w pomieszczeniu lakierni. Wyciągi lakiernicze powodują emisje powietrza na zewnątrz, przez co powstałe podciśnienie zaciąga powietrze z sąsiednich pomieszczeń. Rozwiązaniem problemu jest albo filtracja powietrza wędrującego do lakierni, albo wywołanie nadciśnienia dzięki instalacji nawiewowej. Instalacja ta ma za zadanie dostarczyć więcej powietrza do pomieszczenia niż odbiera wyciąg, przez co niwelujemy ten problem.

Aby uzyskać więcej informacji o tych i innych wadach lakierniczych, oraz o sposobach na niwelowanie zagrożenia ich występowania, zapraszam do kontaktu.

Pozdrawiam

Jakub Szewczyk

tel: 509 341 605

email: technolog@intechsystem.pl

LEAVE COMMENT