• 509 341 605 lub 572 338 834
  • biuro@intechsystem.pl
Moje Zapytanie Ofertowe
toggle menu
toggle menu

Instalacje nawiewowe

Instalacje nawiewowe mają za zadanie dostarczyć czyste i ogrzane do odpowiedniej temperatury powietrze do pomieszczenia produkcyjnego. Dzięki regulacji wydajności można uzyskać efekt eliminacji wtrąceń na nakładanych powłokach.

INSTALACJE NAWIEWOWE:

Proces nanoszenia powłok lakierniczych wymaga czystości. To właśnie lakier jest najwidoczniejszym elementem mebli, karoserii samochodu czy powłok innych produktów. Bezpieczeństwo procesu lakierniczego uzyskuje się poprzez odpowiednio zaprojektowany wyciąg lakierniczy, który zapewnia odbiór pyłów i oparów wybuchowych, ale nie zabezpiecza w pełni jakości, ponieważ odbierając atmosfery wybuchowe w pomieszczeniu lakierni tworzone jest podciśnienie. Rozwiązaniem tego problemu jest właśnie instalacja nawiewowa dopasowana do odciągu lakierniczego. Do podstawowych zadań instalacji nawiewowej zalicza się:

  • ZAPEWNIENIE NADCIŚNIENIA
  • FILTRACJA POWIETRZA
  • WYWOŁANIE LAMINARNEGO PRZEPŁYWU POWIETRZA
  • OGRZANIE POWIETRZA

 

NADCIŚNIENIE:

Podstawowym zadanie instalacji nawiewowych jest zapewnienie większej ilości dostarczanego powietrza do lakierni niż odbiera instalacja odciągowa. To właśnie lekkie wydmuchiwanie powietrza na zewnątrz lakierni zapewnia brak zagrożenia występowania tzw. wtrąceń, czyli pyłów zaciąganych z otoczenia lakierni. Nadciśnienie w lakierni oczywiście wymaga dostosowania do pracy wyciągu. Metod regulacji pracy instalacji nawiewowe jest kilka, a najbardziej popularną jest zastosowanie falownika, który pozwana na płynną regulację pracy wentylatora nawiewu. Branże które mogą w szczególny sposób odczuwać konieczność zastosowania instalacji nawiewu to producenci mebli – zwłaszcza frontów meblowych, lakiernicy samochodowi, czy chociażby firmy lakierujące szkło lub tworzywa.

FILTRACJA I LAMINARNY PRZEPŁYW POWIETRZA:

Instalacje nawiewowe wtłaczają powietrze przeważnie zaciągane do lakierni z zewnątrz. Powietrze te musi zostać pozbawione zanieczyszczeń nim trafi nad stanowisko lakiernicze. Aby zapewnić skuteczność stosuje się filtrację wstępną i dokładną. Końcowy filtr stropowy ma za zadanie dodatkowo zapewnić laminarny przepływ powietrza w pomieszczeniu.

 

OGRZEWANIE I REKUPERACJA:

Powietrze dostarczane do pomieszczenia musi posiadać odpowiednią temperaturę. Aby uzyskać odpowiedni parametr niezbędne jest medium grzewcze. W kabinach lakierniczych zwykle stosuje się nagrzewnice wodne, piece z palnikiem gazowym, lub palnikiem olejowym. Wybór wariantu z medium grzewczym zależne jest od specyfiki procesu lakierniczego. W większości instalacji nawiewnych stosuje się dodatkowo rekuperację, która pozwala zmniejszyć zapotrzebowanie na ciepło niemal o 50%.

DOSTOSOWANIE OD WYCIĄGÓW LAKIERNICZYCH:

Instalacje nawiewowe zawsze muszą być projektowane z uwzględnieniem wyciągu lakierniczego i jego parametrów. Warto dodać że do źle wykonanego wyciągu lakierniczego dostawienie instalacji nawiewowej nie zapewni jakości.

Instalacje nawiewne można rozbudować o elementy układów automatycznych, co zapewnić może jeszcze większy komfort pracy.