• 509 341 605 lub 572 338 834
  • biuro@intechsystem.pl
Moje Zapytanie Ofertowe
toggle menu
toggle menu

Instalacje nawiewowe

Instalacje nawiewowe mają za zadanie dostarczyć czyste i ogrzane do odpowiedniej temperatury powietrze do pomieszczenia produkcyjnego. Dzięki regulacji wydajności można uzyskać efekt eliminacji wtrąceń na nakładanych powłokach.

Instalacja nawiewowa - plenum nawiewne

INSTALACJE NAWIEWOWE:

Proces nanoszenia powłok lakierniczych wymaga czystości. To właśnie lakier jest najwidoczniejszym elementem mebli, karoserii samochodu czy powłok innych produktów. Bezpieczeństwo procesu lakierniczego uzyskuje się poprzez odpowiednio zaprojektowany wyciąg lakierniczy, który zapewnia odbiór pyłów i oparów wybuchowych, ale nie zabezpiecza w pełni jakości, ponieważ odbierając atmosfery wybuchowe w pomieszczeniu lakierni tworzone jest podciśnienie. Rozwiązaniem tego problemu jest właśnie instalacja nawiewowa dopasowana do odciągu lakierniczego. Do podstawowych zadań instalacji nawiewowej zalicza się:

 

  • ZAPEWNIENIE NADCIŚNIENIA
  • FILTRACJA POWIETRZA
  • WYWOŁANIE LAMINARNEGO PRZEPŁYWU POWIETRZA
  • OGRZANIE POWIETRZA

 

Instalacja nawiewowa w kabinie lakierniczej

NADCIŚNIENIE:

Podstawowym zadaniem instalacji nawiewowych jest zapewnienie większej ilości dostarczanego powietrza do lakierni, niż odbiera instalacja odciągowa. To właśnie lekkie wydmuchiwanie powietrza na zewnątrz lakierni zapewnia brak zagrożenia występowania tzw. wtrąceń, czyli pyłów zaciąganych z otoczenia lakierni. Nadciśnienie w lakierni oczywiście wymaga dostosowania do pracy wyciągu. Metod regulacji pracy instalacji nawiewowej jest kilka, a najbardziej popularną jest zastosowanie falownika, który pozwana na płynną regulację pracy wentylatora nawiewu. Branże, które mogą w szczególny sposób odczuwać konieczność zastosowania instalacji nawiewu to producenci mebli – zwłaszcza frontów meblowych, lakiernicy samochodowi, czy chociażby firmy lakierujące szkło lub tworzywa.

Instalacja nawiewowa

FILTRACJA I LAMINARNY PRZEPŁYW POWIETRZA:

Instalacje nawiewowe wtłaczają powietrze przeważnie zaciągane do lakierni z zewnątrz. Powietrze te musi zostać pozbawione zanieczyszczeń, nim trafi nad stanowisko lakiernicze. Aby zapewnić skuteczność, stosuje się filtrację wstępną i dokładną. Końcowy filtr stropowy ma dodatkowo za zadanie zapewnić laminarny przepływ powietrza w pomieszczeniu.

Ogrzewanie i rekuperator

 

OGRZEWANIE I REKUPERACJA:

Powietrze dostarczane do pomieszczenia musi posiadać odpowiednią temperaturę. Aby uzyskać odpowiedni parametr, niezbędne jest medium grzewcze. W kabinach lakierniczych zwykle stosuje się nagrzewnice wodne, piece z palnikiem gazowym lub piece z palnikiem olejowym. Wybór wariantu z medium grzewczym zależne jest od specyfiki procesu lakierniczego. W większości instalacji nawiewnych stosuje się dodatkowo rekuperację, która pozwala zmniejszyć zapotrzebowanie na ciepło niemal o 50%.

Instalacja nawiewowa i ścianka lakiernicza

DOSTOSOWANIE OD WYCIĄGÓW LAKIERNICZYCH:

Instalacje nawiewowe zawsze muszą być projektowane z uwzględnieniem wyciągu lakierniczego i jego parametrów. Warto dodać, że do źle wykonanego wyciągu lakierniczego dostawienie instalacji nawiewowej nie zapewni jakości.

Instalacje nawiewne można rozbudować o elementy układów automatycznych, co zapewnić może jeszcze większy komfort pracy.