• 509 341 605 lub 572 338 834
  • biuro@intechsystem.pl
Moje Zapytanie Ofertowe
toggle menu
toggle menu

Kabiny lakiernicze dla producentów mebli

Kabiny lakiernicze przeznaczone do lakierowania mebli cechują się sporą różnorodnością. Na zakres wyposażenia kabiny lakierniczej kluczowe znaczenie mają typy lakierowanych elementów oraz ilość natężenia pracy na stanowisku.

Kabiny lakiernicze przeznaczone do lakierownia mebli mogą przybierać różnorodny kształt, od prostej zabudowy ściany lakierniczej z nawiewem, po rozbudowaną kabinę z odciągiem ściennym i podłogowym oraz kabiną suszarniczą.

 

Kabiny lakiernicze do lakierowania frontów meblowych

Bardzo często wykonujemy kabiny lakiernicze przystosowane do potrzeb lakierowania frontów meblowych. W tym typie kabin należy uwzględnić natężenie prac przy doborze odciągu i suszarni. Klient, który lakieruje wyłącznie na własne potrzeby często potrzebuje niewielkiej kabiny lakierniczej z funkcją suszenia. Inaczej wygląda sytuacja, jeżeli chcemy lakierować usługowo. W tym celu potrzebna będzie ściana lakiernicza, odciąg podłogowy (np. INTECH 05P) oraz instalacja nawiewowa z rekuperatorem. Dodatkowo potrzebne będzie oddzielne pomieszczenie, pełniące rolę kabiny suszarniczej.

Kabina lakiernicza dla producentów schodów i innych długich elementów

Zdjęcie po lewej stronie przedstawia przykład ściany lakierniczej z odciągiem podłogowym zaprojektowanym na potrzeby producentów łóżek, listw przypodłogowych oraz schodów. Kabina lakiernicza tego typu często wyposażona jest odciąg dzielony na segmenty. Głównym powodem stosowania tego typu rozwiązań jest chęć obniżenia kosztów ogrzewania lakierni. Duży odciąg posiada dużą wydajność, co wiąże się z dużym zapotrzebowaniem na ciepło. Podczas lakierowania niewielkich elementów, takich jak stopnie schodowe, korzystanie z całej objętości wyciągu byłoby nieekonomiczne.

Zabudowa kabiny lakierniczej

Kabiny lakiernicze do mebli zwykle wykonywane są z płyt warstwowych lub z profili blaszanych wypełnionych wełną mineralną. Aby zapewnić właściwą szczelność kabin, stosuje się na drzwiach przesuwnych szczotki i uszczelki, które mają zapobiegać dostawaniu się z zewnątrz wtrąceń, gdy wentylacja nie pracuje (zadaniem instalacji nawiewowej jest wytworzenie nadciśnienia). Dodatkowo instalowane są drzwi ewakuacyjne dla pracowników oraz okna, które pełnią rolę wizjerów. Oba te rozwiązania są normą poprawiająca bezpieczeństwo i higienę pracy w urządzeniu. Prowadnice drzwi przesuwnych zaopatrzone są w maskownice, co poprawia wizualny aspekt kabiny. Na życzenie Inwestora możemy przygotować kabinę o dowolnym kolorze. Zazwyczaj (jak np. na zdjęciu po lewej stronie) maszynownie kabiny lakierniczej umieszcza się na dachu zabudowy. Takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić miejsce w zakładzie produkcyjnym Inwestora.

Ogrzewanie i rekuperacja kabiny lakierniczej

Ogrzewanie kabin lakierniczych dostosowanych do potrzeb producentów mebli jest bardzo ciekawym zagadnieniem. Dość często spotykamy się z zapytaniami o kabinę tego typu zasilaną olejem opałowym. Jednakże po przedstawieniu kosztów związanych z eksploatacją tego typu instalacji grzewczej, Inwestorzy okazują zainteresowanie alternatywnymi systemami grzewczymi. Dla potrzeb klientów z branży meblarskiej najczęściej proponujemy centrale grzewcze zasilane nagrzewnicą wodną lub piece nadmuchowe z palnikiem gazowym. Niezwykle ważnym aspektem jest również zmniejszenie zapotrzebowania na ciepło. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest oczywiście rekuperator, który pozwala zmniejszyć zapotrzebowanie na ciepło o ok. 50%, co przekłada się na realne oszczędności.

Kabina suszarnicza

Suszarnie do mebli

W większości kabin lakierniczych dedykowanych dla producentów mebli stosuje się osobne suszarnie. Suszarnia tego typu zwykle połączona jest bezpośrednio z kabiną lakierniczą, aby wyeliminować zagrożenia, jakie mogłyby powstać w czasie transportu elementów. Nasze suszarnie są wyposażone w instalacje wentylacji, które zwiększają bezpieczeństwo oraz skracają czas schnięcia powłok. Dodatkowo można u nas zaopatrzyć się w wózki suszarnicze i inne akcesoria niezbędne w procesie suszenia powłok lakierniczych.

Zawsze proponujemy kilka rozwiązań, przedstawiając ich mocne i słabe strony. Pozwala to klientom dobrać najbardziej optymalne rozwiązanie dla ich profilu produkcyjnego. Niezależnie od preferencji i potrzeb klienta, nasze kabiny lakiernicze są zawsze projektowane zgodnie z obowiązującymi normami BHP, PPOŻ itp. W razie potrzeby możemy pomóc w zgłoszeniu instalacji lakierniczej oraz opracować wszelkie wymagane dokumenty.